Juni 2024 – De Haan Maand – ter herdenking en herontdekking van Jacob Israël de Haan
In zijn honderdste sterfjaar 2024 spreekt De Haan (1881-1924) onverminderd tot de verbeelding als een nieuwlichter die zich zijn leven lang is blijven herontwikkelen, onafgebroken bezig zijn persoon, zijn taal en zijn tijd opnieuw uit te vinden – tot alles door zijn vroege dood alsnog werd afgebroken. Met name de emancipatie van zijn joodse en homoseksuele achtergronden door middel van zijn literaire en politieke activiteiten bleef onvoltooid. Ze blijven tot op heden vragen oproepen.
Ter herdenking en herontdekking van Jacob Israël de Haan wordt een DE HAAN MAAND georganiseerd van 1 tot 30 juni, verspreid over diverse locaties en momenten.
Het programma omvat filmvertoningen, debatten, tentoonstellingen, symposia, muziekvoorstellingen en boekpresentaties. De Haan wordt herdacht vanwege zijn literaire bijdragen, zijn emancipatiestrijd als jood en homoseksueel, en zijn controversiële politieke standpunten.
- Het programma begint op 1 juni met filmfragmenten en een debat in Forum Groningen.
- Er is een fototentoonstelling genaamd ‘ORIËNT’ van Benyamin Reich in De Balie, Amsterdam.
- De VU organiseert een vitrine-expositie over het levenspad van De Haan van 3 juni tot 5 juli.
- Een zomerexpositie over De Haan vindt plaats in de Synagoge Groningen van 6 juni tot 13 oktober.
- Op 6 juni is er een symposium in Allard Pierson, Amsterdam over nieuwe perspectieven op De Haan.
- Op 14 juni is er een rondetafelgesprek over De Haan en het Joodse lied in de Uilenburgersjoel, Amsterdam, met daarna een Queer-Joods buffet en een muzikaal programma in de avond.
- Een lezing over De Haan en de eerste homoactivisten vindt plaats op 26 juni in Synagoge Groningen.
- Op 29 juni is er een boekpresentatie van Ludy Giebels’ nieuwe studie over De Haan in De Balie, Amsterdam.
- Diezelfde avond is er een discussie over De Haan als publieke intellectueel.
- Op 30 juni zijn er muziektheatervoorstellingen en een filmvertoning met discussie in De Balie, Amsterdam.
Zie voor de volledige informatie de website van het Genootschap Jacob Israël de Haan.
Geef een reactie